موزه هنرهای معاصر استاد صنعتی

موزه هنرهای معاصراستاد صنعتی کرمان

دیدنی های کرمان 26

 

موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان یکی اززیباترین و بزرگترین موزه های ایران و جنوبشرق میباشد .

بنای این موزه نزدیک به 80 سال پیش توسط مردی نیکوکار به نام حاج اکبر صنعتی زاده جهت پرورشگاهی برای کودکان یتیم ساخته شد. این محل از آن زمان تا حدود 40 سال پرورشگاه بود ه است. و آموزش و رفتار پر از مهر حاج اکبر از بچه هاو کودکان این پرورشگاه افرادی نام آور ساخت از جمله سید علی اکبر صنعتی که د ر8 سالگی بعد از فوت پدر ،مادرش که از عهده سرپرستی وی بر نمی آمد اورا به پرورشگاه سپرد و و با آشکار شدن استعداد نقاشی و مجسمه سازی کودک با ذوق  حاج اکبر موسس مهربان پرورشگاه  وی را مورد تشویق و حمایت قرار داد . وی با سفر به تهران و تعلیم در مدرسه صنایع مستظرفه  وفر ا گرفتن هنر نقاشی و مجسمه زیر نظر اساتید مشهورتجسمی آن زمان ،یکی از نقاشان و مجسمه سازان نام آوردنیا شد.

در سال 1340 کتابخانه ای به همت عبدالحسین صنعتی زاده فرزند مرحوم حاج اکبر در سمت چپ ورودی پروشگاه بنا شد که در هنگام باز سازی  موزه این کتابخانه نیز مرمت و اکنون به عنوان کتابخانه تخصصی هنرا منابع هنری  پذیرای علاقمندان به هنرو پژوهش میباشد. این کتابخانه دارای 15700جلد کتابهای تخصصی هنربوده و300 عضو فعال درد

در سال 1356 این محل برای نگهداری و نمایش آثار سید علی اکبر هنرمند ،نقاش و مجسمه ساز و آثار سایر هنرمندان ایران وجهان به  موزه تبدیل شد .

در آن زمان علاوه بر آثا راستاد صنعتی آثاری از هنرمندان مشهور ایران از جمله  کمال المک  پرویز تناولی  نصیری وزیری ژازه طباطبایی بهجت صدر منصوره حسینی منیر فرمانفرماییان غلامحسین نامی محمد ابرهیم جعفری حسین محجوب  و...نیز هنرمندان خارجی  مانند  اگوست رودن هنری مور بوناتی کاندینسکی وازارلی اشلامینگر آلبر مارکه به این موزه انتقال یافت و از آن پس نیز آثاری دیگر تهیه و به فهرست آثار اضافه گردید . و هم اکنون نزدیک به 1500 اثر از آثار نقاشی و مجسمه های هنرمندان بنام ایران  و دنیا در آن  نگهداری می شود.

در سال 1382 موزه جهت تعمیر و مرمت تعطیل و پس ازسه سال در دی ماه 1385 گشایش یافت ودرهمان سال  تعدادی از آثار نقاشی و وسایل شخصی سهراب سپهری توسط خواهرش پروانه سپهری به این موزه اهدا گردید.

بخش اول موزه با دارا  بودن 6 گالری   به آثار سید علی اکبر صنعتی  هنرمندان دهه 20 30 آثار خارجی آثار شخصی و نقاشی سهراب سپهری و نقش های قالی و..اختصاص یافته است .

تعمیر ومرمت بخش دوم موزه  با حفظ بنای سنتی آن در خرداد 1392 آغاز و با پایان یافتن آن در آبان 1392 افتتاح گردید .این بخش نیز با 6 گالری اختصاص به برپایی نمایشگاههای دوره ای و متغیر هنرمندان استان وایران در رشته های مختلف دارد. از زمان افتتاح تا آغاز سال جدید (فروردین 1393)12 نمایشگاه در رشته های مختلف هنری درآنها برپا گردیده است .

گالری تصاویر موزه استاد صنعتی

موزه صنعتی 4

موزه 1

موزه 2

موزه 3

موزه 4

موزه 5

موزه 6

موزه 7

موزه 8

موزه 9

موزه 10

موزه 11

موزه 12

موزه 13

موزه 14

موزه 15

موزه 16

موزه 17

موزه 18