اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با فرمانده سپاه ثارالله استان دیدار و گفتگو کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با فرمانده سپاه ثارالله استان دیدار و گفتگو کرد
محمدرضا علیزاده به همراه شورای معاونین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در دیدار با سردار معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان، اقدامات اولیه برای چهلمین سالگرد دفاع مقدس و برنامه‌های ترویج مکتب شهید سلیمانی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: امسال و در چهلمین سال دفاع مقدس و اولین سالگرد شهادت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرصتی فراهم شده تا با برنامه ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری این حماسه بزرگ و دستاوردهای این حماسه به بهترین شکل بیان و معرفی شود.

وی افزود: برای همه بخش های فرهنگی و هنری ، برنامه های شاخصی در بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در سراسر استان پیش بینی شده است که قریب 66 برنامه در سطح استان با تاکید بر نقش شهید سلیمانی مد نظر قرار گرفته  است ،بر همین اساس از تمامی ظرفیت های موجود فرهنگی و هنری در سطح استان بهره و استفاده لازم خواهد شد.

علیزاده با ارائه گزارشی از برنامه های اجرا شده پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله محفل شعر و تئاتر خیابانی و... گفت: از روزهای  اول شهادت سردار، جامعه فرهنگی هنری بر حسب وظیفه تلاش کرد بخشی از دین خود را به این مرد بزرگ ، ادا کند ؛ حدود ۱۰ برنامه مانند رویداد ملی مقاومت در حال اجرا است؛ نگاه ما این است اگر بخواهیم در ماندگاری نام سردار و شناخت زوایای زندگی و گسترش مکتب " سلیمانی "  بیشتر کمک شود باید از رویدادهای مستمر فرهنگی هنری استفاده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان این که با نگاه فرهنگی فرمانده سپاه ترغیب به فعالیت های فرهنگی می شویم؛ افزود: طی دو سالی که مسئولیت معاونت هنری در برنامه های ایثار و شهادت  را  داشتیم هر سال دو برنامه در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برگزار کردیم.

سردار حسین معروفی، فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان نیز در دیدار شورای معاونین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سخنانی با بیان این که شش رده در سپاه می تواند با  فرهنگ و ارشاد  اسلامی هماهنگ در پیشبرد اهداف نظام و خدمت و کار جبهه فرهنگی برای مردم عزیز ما باشد؛ افزود: سازمان بسیج هنرمندان، جامعه زنان، معاون فرهنگی، بسیج محلات و... از جمله این رده ها است.

فرمانده سپاه ثارالله  استان کرمان با بیان این که ما باید برنامه محور باشیم و از موازی کاری جلوگیری کنیم ؛ تصریح کرد: ما دنبال نام و آرم نیستیم؛ دنبال آرمان هستیم‌ .

وی تصریح کرد : مجموعه وزارت ارشاد یک رده حاکمیتی نظام است ؛ زیرا فرهنگ‌ متعلق به حزب و گروه خاصی نیست همان گونه که انقلاب اسلامی این گونه است و برنامه ریزی برای ظهور می کند.

وی ادامه داد: نگاه ما به مجموعه ، همین است ؛ معتقدیم  فرهنگ  همانند اکسیژن است ؛ اگر اکسیژن  را از مردم بگیرید جان آنان را گرفتید .

سردار معروفی تاکید کرد : حفظ و تقویت اندیشه از وظایف رده های فرهنگی است و اگر سردار  شهید سلیمانی در قلب و چشم ملل آزاده و ملت ایران جای دارد،  علت این است این شهید عزیز ما اندیشه زیبا داشت و این اندیشه را در قالب اعمال  و رفتار زیبا در همه شئون زندگی خود  متجلی می‌کرد .در تمام نظام ها اعم از نظام مردمی، سیاسی، ادب و اخلاق و عرفا  طراحی کرده بود . او نگاه ها را به اهل بیت و ملت ایران و انقلاب اسلامی عوض کرد و برای همین بزرگترین شخصیت تقریبی است.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان گفت: چه اتفاقی افتاد که اسماعیل هنیئه اهل تسنن در تشییع شهید عزیز ما سه بار می گوید "شهید قدس"  اگر اندیشه زیبا باشد عمل زیبا به دنبال دارد؛ ما امروز در حوزه بین الملل دعوای اندیشه داریم و در منطقه گرچه سیطره حکومت داعش از بین رفته  ، اما فکر او هست و باید با فکر به آن پاسخ داد زیرا اسلام آمریکایی در منطقه از آستین آمریکا بیرون آمد تا چهره اسلام محمدی  را مخدوش جلوه دهد.

سردار معروفی تصریح کرد : جهاد فرهنگی سخت و پیچیده است زیرا گاهی باید خلاف جریان آب رفت تا به حقیقت رسید.  

سردار معروفی با بیان اینکه ما برای ترویج مکتب حاج قاسم پنج  فرآیند فضاسازی و نمادسازی ، فرهنگ سازی؛گفتمان سازی ؛شبکه سازی و جریان سازی را دنبال می کنیم؛ گفت :  در مکتب حاج قاسم چند کار انجام می دهیم اول این که قله کرمان است و  این مکتب باید از اینجا ساری و جاری شود و برای این امر باید ساختارهایی تعریف کرد و همه باید در آن دخیل باشند ؛ ما آن را دولتی نمی کنیم اما دولت باید پشتیبان باشد.

 وی از شکل گیری ۱۵ کارگروه در این راستا خبر داد و با بیان این که این مکتب باید اتفاقات بزرگ بسازد؛ افزود: در موقوفه ای که شهید سلیمانی چند سال قبل از شهادت برای بیت الزهرا نوشته می گوید هر کس در اینجا می خواهد سخنرانی و مداحی کند باید محب اهل بیت و محب امام خمینی و امام خامنه ای باشد و این خیلی عجیب است.

 

وحید محمدی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان هم با بیان این که ارتباط تنگاتنگی با معاونت فرهنگی سپاه و بسیج هنرمندان داریم؛ افزود: در اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و چهلمین سال دفاع مقدس برنامه اصلی ما تئاتر سردار آسمانی است.

 وی با افزودن این که برنامه های شاخصی در کنگره شهدا و کنگره شهدای عشایر اجرا کردیم به ویژه این که تولیدات هنری را به ثمر رساندیم؛ ادامه داد: امسال در تئاتر سردار آسمانی ۱۵ گروه تئاتر خیابانی، ۵ تئاتر صحنه ای و تعدادی از نمایشنامه نویسان  را دی ماه در کرمان خواهیم داشت ؛ در هنرهای تصویری هم با جشنواره فیلم مقاومت همکاری می کنیم گرچه بخشی از جشنواره را تمایل داریم در کرمان برگزار شود.

 محمدی جشنواره خوشنویسی و نمایشگاه ۴۰ اثر از ۴۰ هنرمند نقاش را برنامه شاخص دیگری عنوان کرد که به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس  دنبال خواهد شد.

محمدجواد حسین زاده، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز با بیان این که سه برنامه به طور خاص در این حوزه انجام می شود؛ افزود: یکی از برنامه ابتکاری و نو «جایزه فرهنگی ادبی خاتم سلیمانی» با هدف تبیین زوایای زندگی سردارشهید حاج قاسم سلیمانی است که امیدواریم به مرحله نهایی برسد و هر دو سال یکبار انجام شود.

 وی انتشار  کتاب شعر «نگین سلیمانی» را از دیگر برنامه های پیش بینی شده اعلام و بیان کرد: پیش بینی شده همزمان همایش شعر نگین سلیمانی را هم در مزار شهید داشته باشیم.

 حسین زاده با بیان این که پس از شهادت سردار کتاب های متعددی از سوی انتشارات کرمان مجوز گرفت و بیش از شش کتاب چاپ شده؛ افزود  کتاب «حسین پسر غلامحسین» به چاپ ۳۵ رسیده است.

 حجت الاسلام مصطفی گرجی ؛ مدیرستادهماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمان گفت: بعضاً مدیر کانون همان مدیر پایگاه مقاومت است و برنامه ها با همکاری پایگاه های بسیج رو به رشد و شکوفایی است.

 وی با اشاره به این که از روز شهادت سردار سلیمانی تاکنون برنامه های مذهبی مساجد با اسم سردار گره خورده؛ افزود: در رویداد ملی فهما استان کرمان با کانون شهید عبداللهی رفسنجان به عنوان کانون تخصصی ایثار و شهادت برتر کشوری شناخته شد و این نشان از نگاه خوب به حوزه ایثار و شهادت است.

 گرجی اظهار داشت:  طرح ملی « آوای سلیمانی» را در قالب برنامه سرود به صورت کشوری دیدم و طرح آن را به ستادکانون های مساجد کشور ارائه کردیم و در صدد هستیم حداقل ۱۰ کار فاخر راجع به سردار در سالگرد شهادت ایشان داشته باشیم.
 
رسانه جدیدمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با فرمانده سپاه استان دیدار و گفتگو کردمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با فرمانده سپاه استان دیدار و گفتگو کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با فرمانده سپاه استان دیدار و گفتگو کرد
 
۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید